o nas

Mleko jest jednym z tych produktów, bez którego większość z nas nie jest sobie wstanie wyobrazić życia. Zwykle dodajemy je do kawy, płatków śniadaniowych, a także do wypieków czy innych dań. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie okręgowe spółdzielnie mleczarskie czuwają nad dystrybucją mleka. Co więc o stronie spółdzielni mleczarskiej warto wiedzieć?

Czym zajmuje się spółdzielnia mleczarska?

Spółdzielnia mleczarska zajmuje się głównie dobrowolnym zrzeszeniem dostawców mleka. Co więcej na spółdzielnie mleczarskie zajmują się również organizowaniem i jednocześnie prowadzeniem skupu mleka. Dodatkowo można powiedzieć, że poniekąd spółdzielnie mleczarskie zajmują się również sprzedażą produktów pochodzenia mlecznego jak np. jogurty czy kefiry.

Co to jest zakład mleczarski?

Zakład mleczarski to nic innego jak zakład zajmujący się oczyszczaniem i przygotowywaniem mleka, do dalszej dystrybucji. To właśnie w nim, w specjalnych maszynach mleko jest dodatkowo oczyszczane i pakowane do kartoników. To właśnie w takiej postaci możemy znaleźć je w sklepie i cieszyć się nim każdego ranka w naszych domach.

Jakie kroki mogę podjąć, aby dołączyć do spółdzielni mleczarskiej?

By dołączyć do spółdzielni mleczarskiej trzeba być zarejestrowanym i prowadzącym własną działalność producentem mleka. Wówczas można złożyć aplikację do zarządu spółdzielni i cierpliwie poczekać na jej rozpatrzenie. O przynależności do spółdzielni decyduje kilka, indywidualnie ustalanych wytycznych.